

Labās prakses piemēri: Tori pašvaldības un Pērnavas apgabala apmeklējums

2025. gada 16. aprīlī Enercracy projekta partneri apmeklēja Tori pašvaldību Pērnavas apgabalā, lai iepazītos ar vietējām enerģijas pārejas iniciatīvām. Tika apskatīti dažādi projekti - sākot no bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas līdz pat lielākajam hibrīdajam vēja un saules enerģijas parkam Baltijā. Tori ar 12 500 iedzīvotājiem ir piemērs, kā mazās pašvaldības var efektīvi risināt klimata, enerģētikas un dabas aizsardzības jautājumus.
Tori pašvaldības labās prakses
Vizīte sākās ar Tori pašvaldības aktivitāšu prezentāciju Sindi - vienīgajā apdzīvotajā vietā novadā - nesen renovētajā kultūras centrā ar uzlabotu energoefektivitāti un uz jumta uzstādītiem saules paneļiem. Tā kā daudzas ēkas novadā ir ar kultūrvēsturisko statusu, pašvaldība cenšas uzlabot to energoefektivitāti, saglabājot arhitektūru. Sindi koka daudzdzīvokļu māju renovācijas projekts uzlaboja ēku energoefektivitātes klasi no H uz B, par ko pašvaldība saņēma ikgadējo kultūras mantojuma aizsardzības balvu.
Ārpus kultūras mantojuma jomas pašvaldība renovējusi vairākas ēkas - bērnudārzus, skolas, sociālās aprūpes centrus - un uzstādījusi saules paneļus. Tiek būvētas jaunas pašvaldības ēkas, ievērojot klimata noturības un ietekmes uz klimatu mazināšanas principus. Pašvaldība šos principus izmanto arī būvatļauju izsniegšanā. Tori tiek uzraudzīts enerģijas patēriņš - no 2019. līdz 2024. gadam tika samazināts ielu apgaismojuma elektroenerģijas patēriņš par 292,14 MWh (35,80%).
Pašvaldības mērķos ietilpst arī iedzīvotāju aktīva iesaiste vides aizsardzībā. Tori pašvaldība rīkoja kursus par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un rīcību mājsaimniecību līmenī, lai veicinātu iedzīvotāju zināšanas un līdzdalību klimata un vides jomā. Tāpat tika izveidotas vairākas ziedošās pļavas. Bioloģiskās daudzveidības veicināšana tika veikta pārveidojot nojaukta dambja ūdens teritoriju par straujteci, integrējot tajā dabiskos risinājumus un radot zaļu krastmalu.
Sadarbība labākai nākotnei
Pēc Sindi kultūras nama apmeklējuma Enercracy partneri devās uz Sopi-Tootsi hibrīdparku - lielāko Baltijā. Parks paredzēts, lai ražotu līdz 750 GWh zaļās enerģijas gadā. Prezentācijā Innars Kaasiks no Enefit Green stāstīja par hibrīdparka attīstības ceļiem un kopienas iesaisti.
Lai sabiedrība gūtu labumu no projekta, tika izstrādātas dažādas kopienas priekšrocības. Pašlaik tiek būvēts jauns ceļš, kas samazinās attālumu līdz Tallinai par vairāk nekā 10 km. Tāpat visi dzīvojamo māju īpašnieki 2 km rādiusā ap vēja turbīnām, kā arī pašvaldība, saņem papildu maksājumus. Izstrādāta iespēja tiešai līnijai līdz patērētājiem, lai veicinātu vietējo uzņēmējdarbību. Papildus tam Enefit Green sadarbojas ar profesionālajām skolām, lai nodrošinātu darbaspēku vēja enerģijas sektoram Igaunijā. Šī pieeja var kalpot kā piemērs, kā sadarboties ar kopienām, lai radītu projektus, kas dod labumu visiem.
Klimata izglītība kā virzītājspēks
Atceļā uz Pērnavu tika apmeklēts Pernovas izglītības centrs - sabiedrības izglītības piemērs, kurā tiek pielietoti un testēti inovatīvi būvniecības, enerģijas un infrastruktūras risinājumi. Izglītības centrs atrodas blīvi apdzīvotā Pērnavas daļā, tādēļ zaļā zona ap to kalpo kā parks apkārtējo māju iedzīvotājiem. Daudzas no centra teritorijā esošajām atpūtas vietām aprīkotas ar uzlādes stacijām, kas darbojas tikai no jumta saules paneļiem iegūtās enerģijas. Pagājušajā gadā tika izveidota āra mācību telpa, kas darbojas, pateicoties uz jumta uzstādītajiem horizontālajiem vēja ģeneratoriem.
Noslēgumā: Laiks kļūt par piemēru citiem!
Visās iniciatīvās bija vēlme būt piemēram un panākt sabiedrības kopējo labumu. Lai sekmētu kopienas enerģijas zaļo pāreju, būtiski ir radīt priekšnoteikumus iedzīvotāju līdzdalībai un atbildības sajūtai.
Enercracy projekts tiek īstenots ar Interreg Baltijas jūras reģiona programmas finansiālu atbalstu.
Vairāk par projektu lasiet:https://interreg-baltic.eu/project/enercracy/
Photo by Kirils Gončarovs
Attēlu galerija




